Czym są minerały?

Minerał to pierwiastek albo związek chemiczny mający w zwykłych warunkach postać kryształów, ukształtowany na skutek naturalnych procesów działających na powierzchni lub we wnętrzu Ziemi.

W tej uproszczonej definicji myląca może być „postać krystaliczna”. Nie oznacza to, że każdy minerał musi zawsze tworzyć piękne, widoczne gołym okiem kryształy. Niekiedy krystaliczna struktura dostrzegalna jest jedynie pod mikroskopem. Tak się jednak szczęśliwie składa, że kryształy niemal wszystkich minerałów skałotwórczych dostrzeżemy nieuzbrojonym okiem. Szkło powiększające może się przydać do dokładniejszego zbadania ich właściwości.

W wielu przypadkach nie dochodzi do wykształcenia kryształów o poprawnej postaci. Winę za to ponoszą zmienne warunki chemiczne, a czasami po prostu brak miejsca – minerały, które krystalizują najpóźniej nie mogą uzyskać swojego właściwego kształtu (czyli pokroju), bo ograniczone są niewielkimi pustkami pozostałymi w tworzącej się skale.

Skała to z kolei suma ziaren tworzących ją minerałów. Niekiedy budują ją w całości kryształy tego samego minerału. Jest to wówczas tak zwana skała monomineralna. Wiele skał składa się jednak z kryształów co najmniej dwóch różnych minerałów.

Znajdując jakikolwiek kawałek skały znajdujemy też i minerały. Większość skał zbudowanych jest z kilku – w dodatku tych samych – minerałów. Te najbardziej pospolite minerały, budujące większość skorupy ziemskiej, są określane przez badaczy Ziemi (geologów) mianem minerałów skałotwórczych.

Dziękuję za uwagę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s