Zjawiska optyczne (cechy minerałów)

Niektóre z odmian minerałów — przeważnie będące cenionymi kamieniami ozdobnymi lub szlachetnymi — wykazują ciekawe efekty optyczne.

Najbardziej znane zjawiska optyczne:

Dwójłomność – niektóre minerały przezroczyste rozdwajają promień światła. Po położeniu kryształu na zadrukowanej kartce druk będzie widoczny podwójnie. Najbardziej znanym minerałem wykazującym dwójłomność jest kalcyt. Jego romboidalne, przezroczyste kryształy to tak zwany spat (szpat) islandzki.

Kalcyt – spat islandzki

Iryzacja – migotliwość widoczna między innymi na kryształach labradoru – jednej z odmian minerału skalenia. Wraz z obracaniem okazu pojawiają się barwy niebieskie, niebieskozielone, ale też purpurowe i żółte. To efekt nakładania się fal świetlnych odbitych na granicach kryształów. Zjawisko widoczne jest na powierzchniach łupliwości i na wypolerowanych okazach.

Labrador
Labrador

Efekt kociego oka – zjawisko polegające na pojawianiu się migotliwego pasa na powierzchni okazu, przesuwającego się wraz z jego obracaniem. Efekt ten wykazują odmiany kwarcu zawierające igiełkowe, równolegle ułożone wrostki innych minerałów.

Tygrysie oko

Opalizacja – Barwne błyski pojawiające się na powierzchni niektórych opali to efekt ugięcia się fal świetlnych na globulkach dwutlenku krzemu, które budują ten mineraloid.

Opal

Dziękuję za uwagę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s