Awenturyn

Niezwykły kamień półszlachetny awenturyn, który swoimi nietuzinkowymi właściwościami zyskał sobie spore grono stałych wielbicieli. Jest to rzadka odmiana kwarcu. 

Ciekawą nazwę zyskał od włoskiego słowa „a ventura” czyli „przez przypadek”. Choć niektórzy sprzeczają się i mówią „aventura” , które oznacza przygodę i stąd można wywnioskować kamień do fortuny. Jego zielona odmiana jest nazywana kamieniem możliwości.  

Efekt migotania, który można zaobserwować na jego powierzchni od nazwy minerału zyskał miano awenturyzacji. Ciekawostką jest to, że zanim ów minerał w formie naturalnej został odkryty, bardzo podobny kamień produkowano sztucznie w hucie szkła znajdującej się w weneckim Murano. Imitacja została nazwana awenturynem gdyż przez przypadek (per aventura) do masy szklanej w trakcie topienia dostały się drobinki miedzi i dały niezwykle mieniący się wyrób. Gdy odkryto minerał, który wyglądał do złudzenia podobnie – nazwano go tak samo. Po dziś dzień większa część kamieni zwanych awenturynami, wytwarzana jest sztucznie, nie ustępują one jednak urodą minerałowi, występującemu w środowisku naturalnie. Jego niezwykłą dekoracyjność doceniają twórcy biżuterii i innych wyrobów jubilerskich, wykorzystywany jest w rzeźbiarstwie, dekoracji wnętrz, elementach architektonicznych.

W starożytności wierzono, że ten kamień półszlachetny jest w stanie zmieniać ludzkie życie i odmieniać jego losy. Dlatego też łączono jego moc z magią księżyca, któremu przypisuje się podobne właściwości. W starożytnym Tybecie używany był do ozdabiania posągów i figurek Buddy. Umieszczano je w miejscu oczu posągu, by tym samym zwiększać jego zdolność widzenia świata i wizji. W dawnej Afryce oraz Ameryce Południowej tworzono z niego narzędzia. Minerał ten jest twardy, ale łatwo się go formuje, by uzyskać bardzo twarde krawędzie.

Największe złoża: Indie, Egipt, Rosja, Brazylia, Chile, Hiszpania, Austria.

W Polsce – znajdowany sporadycznie w aluwiach Kaczawy i w Górach Izerskich.

Współcześnie używa się go powszechnie w jubilerstwie. Biżuteria, w której jest umieszczany nie tylko posiada niezwykłe walory dekoracyjne, ale przede wszystkim pozwala mieć ten wspaniały kamień zawsze przy sobie, by korzystać z jego właściwości. Kamień ten zazwyczaj ma ciemnozieloną barwę, a jego inna nazwa to kamień słoneczny. Występuje także w innych kolorach (na przykład niebieskim i czerwonym), choć to zielona właśnie jest najczęściej spotykana i najmocniejsza pod względem leczniczych i uzdrowicielskich mocy.

Awenturyn ma szczególne znaczenie w leczeniu kamieniami (litoterapii). Ma działanie uspokajające. Powinny się w niego zaopatrzyć osoby z problemami emocjonalnymi, depresją, nerwicą. Pozwala przezwyciężyć stany lękowe, niweluje negatywne emocje. Pomaga dzieciom, które maja problemy z uspokajaniem się i zasypianiem. Pozytywnie wpływa na układ krążeniowy, pomaga zapobiegać chorobom serca, tarczycy oraz problemami ze skórą, obniża ciśnienie i cholesterol. Osobom z nadwagą pozwoli przyspieszyć przemianę materii i dobrze wpływa na procesy trawienne. Warto mieć ten kamień przy sobie gdy chcemy by sprzyjało nam szczęście. Jest on sprzymierzeńcem fortuny i przynosi powodzenie każdemu kto go nosi. Mając go zyskujemy cierpliwość i spokój.

Kamień ten powinny mieć przy sobie osoby, które sprawują stanowiska kierownicze, sprzyja on bowiem umiejętnościom w zarządzaniu ludźmi, pozwala podejmować świadome i sprawiedliwe decyzje. Awenturyn łagodzi skutki oddziaływania pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez telefony komórkowe i urządzenia emitujące sygnał wi-fi. Minerał ten zatem wspiera utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Działa niczym poprawiacz nastroju i samopoczucia. Szczególnie pomocne działanie przejawia noszony na szyi i w okolicach serca. Działa na ten narząd kojąco i reguluje pracę komórek nerwowych.

Awenturyn pozwala na ściślejsze połączenie z przewodnikami duchowymi, zwiększa koncentrację w medytacji. Według astrologii jest przypisany osobom spod znaku zodiaku Byka, Strzelca i Raka Naturalny awenturyn posiada niezwykłą moc, która pomaga człowiekowi lepiej funkcjonować psychicznie i fizycznie.

Dziękuję za uwagę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s