Cytryn

Cytryn to rzadka, żółta odmiana kwarcu. Jest kamieniem przezroczystym, którego żółte zabarwienie pochodzi od niewielkich ilości żelaza. W naturze z cytrynem spotkać się można rzadko, dlatego często w celu uzyskania kamienia podobnego stosuje się wygrzewanie ametystu bądź kwarcu dymnego. Wyprażane cytryny posiadają jednak delikatnie czerwonawy odcień. Najpiękniejsze cytryny są fasetowane i wykorzystywane jako kamienie do pierścionków. Cytryn jest kamieniem szlachetnym.

W  jubilerstwie najbardziej cenione są cytryny w kolorze ciemnopomarańczowym. Nazywa się je cytrynami Madeira z uwagi na podobieństwo do koloru wina  o tej samej nazwie. Określenie cytryn pochodzi od starofrancuskiego słowa citron, a więc żółty, greckiego słowa kitros – cytryna oraz łacińskiej nazwy citrus – drzewo cytrusowe.

Kwarce, z których pochodzą cytryny występują w Brazylii, USA, Hiszpanii, Szkocji, Rosji, Birmie i na Madagaskarze. Najlepsze jakościowo kamienie wydobywa się w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul w kopalniach Serra i Ira.

W czasach starożytnych cytryn noszono ze sobą jako ochronę przed jadem węża oraz grzesznymi myślami. Z powodu barwy zbliżonej do topazu niekiedy cytryn nazywano właśnie topazem kwarcowym. Cytryn z uwagi na barwę przypominającą złoto uważany był powszechnie za kamień dobrobytu i obfitości.

W czasach nowożytnych cytryn dużą popularność zyskał w latach 30. XX wieku. Wówczas zaczął stopniowo wypierać żółte topazy z uwagi na podobieństwo w wyglądzie i dużo niższe koszty wydobycia. Obecnie tworzy się z niego efektowną biżuterię na różne okazje.

Cytryn jest kamieniem wykorzystywanym z powodzeniem w litoterapii, a więc leczeniu kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Metoda ta znana była już w czasach starożytnych, Kamienie do poprawy kondycji zdrowotnej wykorzystywano w Babilonii, Grecji, Rzymie czy Egipcie.

Cytryn przede wszystkim dodaje pewności siebie i nadaje optymizmu. Bardzo dobrze sprawdza się więc m.in. podczas różnego rodzaju egzaminów. Skutecznie likwiduje rozdrażnienie, przywracając równowagę emocjonalną. Radzi sobie ponadto z dolegliwościami trawiennymi, alergią, cukrzycą, depresją czy problemami krążenia.

Co ciekawe, cytryn jest kamieniem bogactwa i dobrobytu. Przez wieki był ludzie nosili go, wierząc w jego ukrytą moc. Do dzisiaj są osoby, które noszą go w portfelu czy wkładają do kasy fiskalnej w firmie. Cytryn podarować można też osobie, która potrzebuje pieniędzy czy zakłada nowy biznes. Jego energia pozwala bowiem odmienić los.

Popularny kamień cytryn nie wymaga czyszczenia energetycznego, gdyż nie gromadzi negatywnej energii w sobie. W związku z czym można go nosić, sam sobie poradzi z negatywną energią poprzez jej rozproszenie.

Dziękuję za uwagę

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s