Jaspis

Jaspis to z pozoru niczym nie wyróżniająca się skała osadowa, pochodząca z głębin pradawnych mórz. Kamień ten posiada wiele różnych odmian i wersji kolorystycznych, które zależą głównie od domieszek mineralnych. Cechą charakterystyczną wszystkich jaspisów jest to, że są nieprzejrzyste i posiadają delikatny szklisty lub tłusty połysk. Jaka jest jego geneza, jak rozpoznać jaspis i dla kogo właściwości tego kamienia są najlepsze? Zaraz się wszystkiego dowiemy

Kamień jaspis bardzo często nazywany jest matką wszystkich kamieni. Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego (iaspis), gdzie oznacza „cętkowany kamień”. Minerał ten znany był już w starożytności i pierwsze wzmianki o nim znajdziemy w Księdze Objawienie św. Jana, gdzie wspominany był jako krystaliczny zielony kamień, nazywany słowem jaszpeh.

Jaspis jest wysoce cenionym kamieniem jubilerskim. Już z pierwszych źródeł, które piszą o tym minerale, wywnioskować można, że jego właściwości i urodę wykorzystywali starożytni możnowładcy i kapłani. Jaspis był jednym z kamieni, które znajdowały się na szacie biblijnego arcykapłana, wyrabiano z niego także liczne talizmany i amulety, które miały za zadanie chronić posiadacza i przynosić mu wiele szczęścia. Wykonywano z nich również pieczęcie, rzeźby, przedmioty artystyczne i sakralne. Niektóre odmiany jaspisu wykorzystywane były przy przewidywaniu przyszłości, a lekarze używali go do wsparcia w poszukiwaniu słusznej diagnozy.

Obecnie jaspis w dalszym ciągu wykorzystywany jest z powodzeniem w jubilerstwie. Służy także jako materiał dekoracyjny w przedmiotach użytku codziennego i w dziełach sztuki. Niektóre odmiany jaspisu wykorzystywane są także jako element okładzinowy, a najbardziej atrakcyjne jego odmiany są mocno pożądane przez kolekcjonerów. Kamień ten jest także jednym z najbardziej popularnych materiałów do wyrobu biżuterii.

Kamień jaspis może być jednobarwny, w plamki lub paski. Jego nieprzezroczysta powierzchnia zazwyczaj jest szklista i może występować w dowolnym kolorze, zależnym od tego jaki minerał występuje jako domieszka. W zależności od minerałów, z których jest zbudowany, posiada mniej lub bardziej cętkowaną, pełną różnobarwnych smug powierzchnię. Każda z odmian posiada ogólne cechy jaspisu, a także dodatkowe właściwości zależne od domieszek.

Jaspis podejrzewany jest również o pewne właściwości ezoteryczne i lecznicze. Kamień ten wspiera i uspokaja, więc jest idealny dla ludzi żyjących w ciągłym stresie. Pomaga osiągnąć dobre kontakty z ludźmi, przywraca poczucie jedności, wspólnoty i połączenia zarówno z naszym wnętrzem, jak i z innymi ludźmi. Jaspis, noszony na co dzień, zachęca do aktywnego działania, podejmowania lekkiego ryzyka, pomaga przekształcić pomysły i marzenia w rzeczywistość, a także zmotywować i zorganizować czas, by jak najszybciej osiągnąć pożądany cel.

Dodatkowo, jaspis znany jest także ze swoich właściwości ochronnych. Pochłania negatywne emocje i uspokaja system nerwowy. Różne odmiany działają inaczej i tak np. czerwony wzmacnia naszą wolę, żółty wpływa pozytywnie na rozwój duchowy, fioletowy podnosi samoocenę, a pomarańczowy leczy i chroni naszą aurę.

Noszony bezpośrednio na ciele równoważy pracę gruczołów dokrewnych, oczyszcza ciało zarówno z toksyn jak i niewidzialnych ciał subtelnych, otaczających naszą postać. Jaspis wzmacnia system odpornościowy organizmu, a także pobudza erotycznie i poprawia atmosferę między partnerami, pracownikami czy rodziną. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s